piątek, 1 lipca 2011

KUC SZETLANDZKI (SZETLAND)

Jak w tytule mój pierwszy post będzie o kucu szetlandzki .
kuc szetlandzki z małym
Średni wzrost
do 105 cm w kłębie.
Rodzaje maści : 
głównie kara, kasztanowa,karo gnida, siwa i srokata. 
Typ: 
pół-krwi(ciepło krwisty)
Miejsce pochodzenia:
Jest mocno powiązany z starożytnymi kucami skandynawskimi i mogły przebywać na terenach zajmowanych przez  Wyspy Szetlandzkie, zanim ląd został oddzielony przez wody Morza Północnego, to znaczy około 8000lat p.n.e. Wykazuje  też wyraźny wpływ kuców celtyckich   wyprowadzonych na teranie Skocji przez Celtów II i III wieku.
Użytkowanie:
Jest użytkowany w kłusie, prace na farmie i  w kopalniach.Był wszechstronnie używany przez wczesnych szkockich farmerów, m.in, do transportu nie zwykle ciężkiego torfu na opał. Był tak używany, ponieważ jest nie zwykle silny w porównaniu  do swoich rozmiarów.Dziś używany do ciągnięcia powozów, często bierze udział w  rozmaitych konkursach oraz pokazach.Z powody swych miniaturowych rozmiarów jest wyśmienity  dla dzieci, bywa nawet zwierzęciem do towarzystwa.
Charakter:
Przyjazny dla ludzi i innych koni.Szetlandy są doskonałymi kucami do jazdy dla dzieci.Łatwo zepsuć ich dobry charakter.Świetnie sprawdza się w roli pierwszego wierzchowca, pod warunkiem, ze jest  odpowiednio traktowany, gdyż  zarówno wielka pobłażliwość, jak i nadmierna surowość może wyzwolić w nim złe cechy charakteru.   
Wygląd:
Kuc w wieku trzech lat przekracza 100cm, podczas gdy czteroletnie mają limit wzrostu ustalony na 105cm. Posiada nie wielką, atrakcyjną głowę z szeroko osadzonymi oczyma, uczy małe oraz czujne, a szyję krótką i muskularną grzbiet jest krótki z wyraźnie wykształconym kłębem, klatka głęboka w popręgu z dobrze uwypuklonymi żebrami. Nogi są krótkie oraz muskularne, z podramieniem dłuższym od napięcia. Charakterystyczne dla szetlanda są nadzwyczaj bujna grzywa, gęsty długi ogon również wyjątkowo gruba zimowa szata. 
Odporność:                                                                                     Przeżyły  w ekstremalnie surowym środowisku i w konsekwencji są niezwykle odporne na trudne warunki klimatyczne, posiadają też wodo odporną szatę zimową.Mają doskonały wzrok i słuch.
amerykańska odmiana 
Ciekawostki:
Szetland należy do jednej z najstarszych żyjących ras i zapewne przez wieki  zasadniczo się nie zmieniły wyglądu.spotyka się je na całym świecie,ale najczęściej spotykane są w Ameryce, gdzie hoduje się większą i bardziej elegancką odmianę znaną jako szetland amerykański. Posiada on domieszkę krwi kuca hackney.